Kalendáře online - plánovací kalendář, státní svátky, věčný kalendář, daňový kalendář, jmeniny, prázdniny, roční období, Vánoce, Velikonoce, Silvestr, změna času, kulturní i sportovní akce, výstavy, znamení zvěrokruhu...

Kalendář Online - www.kalendar365.cz

Pálení čarodějnic

Tato tradice je hodně starým lidovým zvykem nejen v Česku, ale také například v Německu, Skotsku, Polsku, na Slovensku a v několika dalších zemích. Tímto lidovým svátkem slavíme v noci z 30. dubna na 1. května příchod jara. Tento den je známý také jako "Noc čarodějnic" nebo Filipojakubská noc, případně ještě Valpuržina noc nebo Beltine.

Pálení čarodějnic - tradice - kalendar365.cz

Kdy pálíme čarodějnice a jak to probíhá?

Noc, kterou často známe jako prosté "čarodky", slavíme každý rok večer v den, kdy se duben láme v květen, tedy z 30.4. na 1.5. Je přitom jedno, zda se jedná o víkend nebo o pracovní den, avšak pálení čarodějnic, které vychází na víkendové dny (např. v roce 2016), se slaví obvykle mnohem bujařeji, nežli v případě, kdy musíme další den do práce.

Při samotné oslavě nesmí nikdy chybět velký oheň, při kterém se většinou opékají tradiční špekáčky a podobné pochutiny. Při zapalování ohně se obvykle nejprve postaví hranice, na kterou se symbolicky připevní vycpaná, či jinak ztvárněná čarodějnice

Zajímavost: mimo lidové zvyky se tento den označuje také jako největší Satanský svátek.

Pálení čarodějnic 2017 - Praha

Pálení čarodějnic i letos probíhá v různých koutech republiky. V Praze můžete zavítat například do Restaurace na Bobovce v Proseku (http://www.restaurace-bobovka.cz/cs/).