Kalendáře online - plánovací kalendář, státní svátky, věčný kalendář, daňový kalendář, jmeniny, prázdniny, roční období, Vánoce, Velikonoce, Silvestr, změna času, kulturní i sportovní akce, výstavy, znamení zvěrokruhu...

Kalendář Online - www.kalendar365.cz

Halloween

Halloween je lidový svátek, který se šíří zejména z anglicky mluvících zemí a slaví se po celém světě vždy 31. října. Pokud slyšíme pojem "Helouvín", většina z nás se domnívá, že se jedná o svátek, který k nám přichází z USA, ale to je velký omyl! Jedná se o anglosaský lidový svátek, který se zpočátku slavil především v anglicky mluvících zemích (USA, Kanada, Anglie, Irsko, Austrálie, Nový Zéland, atd..), ale zrod tohoto svátku je připisován Irsku, protože se vyvinul právě v této zemi z oslav svátku Všech svatých, který se slaví vždy 1. listopadu. 

Pálení čarodějnic - tradice - kalendar365.cz

Původ Halloweenu

Jak již bylo zmíněno výše, Halloweenské zvyky se se rozvinuly v Irsku z oslav svátku Všech svatých, který byl do Irska přenesen z Říma. V 19. století byl tento zvyk rozšířen do USA, kde se ještě více oblíbil a dále expandoval do mnohých dalších zemí světa. Název této tradice vznikl zkrácením anglického výrazu „All Hallows' Evening“, přeloženo jako „Předvečer Všech svatých“.

Tradice a způsob oslavy

Nejznámějším symbolem této tradice je vyřezaná dýně, do které se umístí svíčka a zapálí. Fantazii se meze nekladou, ale nejčastěji je k vidění oranžová dýně s vydlabaným vnitřkem a vykrojenými otvory, které symbolizují oči, ústa (zuby) a případně i nos. Takto upravené dýně se odborně nazývají jack-o'-lantern.

Dále se v tento den (nebo v nejbližší víkend, který Halloweenu předchází) konají různé tématické akce, kde můžeme spatřit zajímavé strašidelné kostýmy, ozdoby a podobné. V restauracích a klubech se konají Halloweenské strašidelné zábavy a tradice je dnes již využívána často i marketingově a v podstatě v každém větším obchodním centru narazíme v daném období na nejrůznější předměty se strašidelnou tématikou. Halloween už plně dorazil i do Česka, pojďme se společně bát! :-)